Ćwiczenia ABSABS to typowy zestaw ćwiczeniowy, którego realizacja nie zajmuje dużo czasu. Ten zestaw ćwiczeń wykonujemy 4 razy w ciągu tygodnia, przez około 8 minut. Jego tajemnica tkwi w technice i sposobie wykonywania ćwiczeń.

Należy wystrzegać się ćwiczeń, w których całą pracę wykonują mięśnie lędźwiowe. Tego typu zestawy mogą po kilku latach nadwerężyć kręgosłup. Istnieją ćwiczenia, które samodzielnie wykazują się małą efektywnością, jednakże ich odpowiednie zestawienie przynosi niesamowite rezultaty.

W przedstawionych na poniższym filmie ćwiczeniach istotna jest kolejność ich wykonywania. Można je dobierać samodzielnie. Pod tekstem ukazany został przykładowy zestaw ćwiczeniowy. W ABS liczy się współpraca poszczególnych partii mięśniowych. Podczas treningu wykorzystywać będziemy na ogół kilka partii mięśni. Te bardziej zmęczone będą zastępowane przez te, które mają jeszcze energię. To właśnie skłoni kilka partii mięśniowych do jednoczesnego wysiłku. Musimy wiedzieć, że podczas pracy nad dolnymi partiami mięśniowymi naszego brzucha pracują też te w górnej. Jednakże podczas ćwiczeń na górne partie - dolne nie pracują. Dlatego trening jest rozpoczynany od dolnych partii, by przedwcześnie nie zmęczyć górnych. ABS to nic innego jak logiczna manipulacja naszymi mięśniami. Podczas ćwiczeń na płaski brzuch nie chodzi o zrobienie kilkuset brzuszków dziennie. Wystarczy kilka prostych ćwiczeń do uzyskania wspaniałych efektów.

Po dolnych partiach zajmujemy się skośnymi mięśniami brzucha. Praca nad nimi męczy również mięśnie górne.

Do głównych zasad zestawu ćwiczeń ABS należy:

  • Unikanie ćwiczeń, które angażują nasze mięśnie lędźwiowe i umożliwiają wygięcie naszego kręgosłupa. Ta zasada wyklucza wiele standardowych ćwiczeń.
  • Praca najpierw nad dolnymi, a później górnymi partiami mięśniowymi brzucha.

Starajmy się, by szybkość naszych ćwiczeń była stała. Nie musimy wszystkiego wykonywać w jednym tempie. Jednakże należy trzymać się harmonogramu. Jest to istotne dla sukcesu całego cyklu.

ABS - film instruktażowy: